logo

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną

baner

Anna Nehrebecka

Ceniona i niezwykle lubiana aktorka teatralna i filmowa. W 1969 roku ukończyła warszawską PWST. W filmie Nehrebecka zadebiutowała już w szkole aktorskiej, zaraz po pierwszym roku, rolą Virginii w "Duchu z Canterville". W latach 70-tych uznana została za jedną z najlepiej zapowiadających się młodych aktorek, była etatową odtwórczynią ról subtelnych "panien z dworków". W czasie stanu wojennego zaangażowała się w działalność charytatywną, organizowaną przez Duszpasterstwo środowisk Twórczych. Zasłynęła z wieloletnich programów recytatorskich, wykonywanych w radiu i telewizji. Z podobnymi programami, cieszącymi się dużym zainteresowaniem, występowała w okresie stanu wojennego w kościołach i domach prywatnych.

Dorota Stalińska

Dorota Stalińska - aktorka teatralna i filmowa, laureatka wielu prestiżowych nagród filmowych. Na dużym ekranie zadebiutowała w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy. Współpracowała ze znanymi polskimi reżyserami: z Waldemarem Podgórskim, Władysławem Ślesickim, Januszem Rzeszewskim, Barbarą Sass (w której filmach "Bez miłości", "Debiutantka" oraz "Historia niemoralna" zagrała główne role), Piotrem Szulkinem, Janem Kidawą-Błońskim, Krzysztofem Kieślowskim, Jerzym Skolimowskim i wieloma innymi. Poza aktorstwem zajmuje się również poezją - opublikowała trzy tomiki wierszy "Pożyczone natchnienie", "Niewierny czas" oraz "Agape".

Artur Barciś

Artur Barciś – człowiek wielu talentów, aktor uniwersalny, który dobrze czuje się zarówno w repertuarze komediowym, jak i dramatycznym. Często występuje w rolach drugoplanowych, ale ważnych i rozpoznawalnych. Sympatię telewidzów zdobył występując u boku Cezarego Żaka w komediowym serialu „Miodowe lata” i w popularnym „Ranczu”.

Adam Woronowicz

Adam Woronowicz – aktor, którego nie sposób zaszufladkować, ani przypisać do określonego gatunku filmowego. Zdobywca laurów na festiwalu w Gdyni, wyróżniony Orłem Polskiej Akademii Filmowej. Ma na swoim koncie wiele znakomitych ról teatralnych oraz wybitnych kreacji filmowych i telewizyjnych. Serca szerokiej publiczności podbił jako ksiądz Jerzy Popiełuszko w filmie  Rafała Wieczyńskiego „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

Katarzyna Figura

Katarzyna Figura – wybitna i niepowtarzalna aktorka o niesłabnącej od lat popularności. Ukończyła warszawską PWST, po czym kontynuowała edukację w paryskim Conservatoire d’Art Dramatique. Wystąpiła w najważniejszych rodzimych produkcjach, współpracując z najwybitniejszymi polskimi reżyserami.  Laureatka prestiżowych nagród. Wykłada w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Łukasz Simlat

Szerokiej publiczności jest znany z licznych ról filmowych i telewizyjnych. Jego dokonania artystyczne zostały wielokrotnie docenione i nagrodzone. Krytycy podkreślają bogactwo środków artystycznych, jakie aktor potrafi wydobyć i zastosować w kreowaniu różnych, często zupełnie kontrastowych, postaci.[foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Łukasz_Simlat]

Małgorzata Zajączkowska

Aktorka teatralna i filmowa, wiele lat spędziła w USA, gdzie pod nazwiskiem Margaret Sophie Stein grała w filmach Paula Mazursky’ego, Glenna Jordana, Woody'ego Allena, serialach i na Broadwayu. Z Polski wyjeżdżała jako uznana aktorka. Współpracowała m.in. z Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą. W 1999 roku powróciła do kraju, prosto na plan filmowy.
[Foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Małgorzata_Zajączkowska]

Tomasz Włosok

Nowa twarz polskiego kina i telewizji. Ukończył Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Zadebiutował w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie rolą Antona w spektaklu "Proca" w reż. Andre Ochodo-Hubnera. Aktor Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Macieja Pieprzycy czy Xawerego Żuławskiego, laureat Nagrody im. Z. Cybulskiego, przyznawanej młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.

Agnieszka Holland

Jedna z najwybitniejszych reżyserek i scenarzystek światowej kinematografii. Urodzona w 1948 r. w Warszawie, absolwentka praskiej szkoły filmowej FAMU. Po studiach pracowała jako asystent reżysera przy filmach Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy. Na koncie ma ponad 30 filmów i zdobytych za nie najważniejszych nagród, m.in. Złoty Glob („Europa, Europa”) oraz Srebrny Niedźwiedź (za „Pokot”). Nominowana do nagród BAFTA, Emmy, oraz trzykrotnie do Oscara (za „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności”). Obok realizacji filmów Agnieszka Holland zajmuje się również tłumaczeniem literatury czeskiej na język polski. Do jej największych osiągnięć w tej dziedzinie należy przekład „Nieznośnej lekkości bytu” Milana Kundery.

Bartłomiej Topa

Aktor i producent filmowy. Ukończył Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland, Wojciechem Smarzowskim, Olafem Lubaszenko, Krzysztofem Langiem i innymi znanymi polskimi reżyserami. Wystąpił, między innymi, w wielokrotnie nagradzanych filmach Wojciecha Smarzowskiego „Wesele”, „Dom zły”. Popularność przyniosły mu również role w serialach, zwłaszcza komiczna kreacja aktorska w serialu „Złotopolscy”.

Małgorzata Kożuchowska

Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1994). W latach 1994–2005 aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie, a od 2005 Teatru Narodowego. Popularność przyniosły jej role filmowe i telewizyjne, w takich produkcjach jak: „Kiler” (1997), „Kiler-ów 2-óch” (1999), „M jak miłość” (2000-2011), „Zróbmy sobie wnuka” (2003), „Tylko miłość „(2007-2009), „Rodzinka.pl” (od 2011), „Prawo Agaty” (2012-2015) i „Druga szansa” (od 2016).

Janusz Majewski

Reżyser, scenarzysta, pisarz, wykładowca. Urodził się w 1931 roku we Lwowie. Jest absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej oraz reżyserii w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Jako reżyser filmów fabularnych zadebiutował w 1966 roku wielokrotnie nagradzanym „Sublokatorem”. Do najważniejszych filmów w karierze reżysera należą takie tytuły, jak m.in. „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (1969), „Lokis” (1970), „Zazdrość i medycyna” (1973), „Zaklęte rewiry” (1975), „Sprawa Gorgonowej” (1977), „Lekcja martwego języka” (1979), „C.K. Dezerterzy” (1985) oraz „Złoto dezerterów” (1998),  „Po sezonie” (2005), „Mała matura 1947” (2010).  Janusz Majewski realizował również filmy telewizyjne, dokumentalne oraz spektakle teatru telewizji. W 2008 roku wyreżyserował cieszący się uznaniem widzów telewizyjny serial „Siedlisko”. Jego filmy zdobyły dziesiątki nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach.

OLGIERD ŁUKASZEWICZ

Aktor teatralny i filmowy, w latach 2002–2005 i 2011-2018 prezes Związku Artystów Scen Polskich. Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (1968). Ma na swoim koncie wiele ról, będących owocem współpracy z takimi reżyserami, jak m.in. Kazimierz Kutz, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Juliusz Machulski, Jan Jakub Kolski.

ANNA RADWAN

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /1990/. Obecnie pełni funkcję wykładowcy tej uczelni, jak również występuje w Starym Teatrze w Krakowie. Ma na swoim koncie liczne występy w filmach, serialach i spektaklach teatru telewizji.

EWA BUKOWSKA

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrała wiele ról filmowych, telewizyjnych i reklamowych w kraju i za granicą. Równolegle pracuje jako scenarzystka, producentka i autorka programów telewizyjnych. Przez kilka lat pracowała w znanych studiach producenckich: „ Studio A” oraz „Prasa i Film” jako scenarzystka (m.in. „Miodowe lata”), recenzentka scenariuszowa oraz producent. W 2013 roku zadebiutowała krótkometrażowym filmem fabularnym według własnego scenariusza pt. „Powrót”.

ŁUKASZ MACIEJEWSKI

Dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Absolwent filmoznawstwa (UJ). Wykładowca na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, wykładowca dziennikarstwa na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Dyrektor programowy Festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury (od 2016). Kurator filmowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) w Krakowie. Członek Rady Fundacji Kultury i Sztuki – „i Kropka”. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich. [foto: Marcin Oliva Soto]

Ks. prof. Marek Lis

Filmoznawca i medioznawca z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Autor m.in. „Figur Chrystusa w "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego” (2013), „Filmowych portretów pontyfikatu. Jan Paweł II w 100 odsłonach” (2007 z Adamem Garbiczem), „100 filmów biblijnych. Leksykon’ (2005), „Światowej encyklopedii filmu religijnego’ (2007, z Adamem Garbiczem), redaktor „Ukrytej religijności kina” (2002). Członek jury ekumenicznego na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. Warszawa, Fribourg, Cannes, Erywań). Uczestnik jako prelegent i „filmowy rekolekcjonista” Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm, Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Dni Kino i Pojednanie w La Salette.

Piotr Kotowski

Animator kultury filmowej, od 1975 r. prowadzi DKF „Bariera” a od 1979 r. kino studyjne „Chatka Żaka”. Organizator wielu przeglądów i imprez filmowych. Pomysłodawca i rektor otworzonej w 2000r. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Zajmuje się publicystyką filmową i tłumaczeniem dialogów do filmów wchodzących na polskie ekrany. Od 1999r. wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF, a od 2003r. przewodniczący Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa. Członek jury na międzynarodowych festiwalach filmowych (Locarno, Karlowe Wary, Czelabińsk, Planete Doc Festival). Ekspert Sieci Kin Studyjnych.

Wojtek Kałużyński

Krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista. Publikował m.in. w "Kinie", "Filmie", "Świecie Filmu", "Nowej Fantastyce", "Machinie", "Przekroju", "Dzienniku", "Bluszczu" i "K-Magu", współpracownik TVP Kultura, ekspert Empiku. Współautor kilku książek zbiorowych o tematyce filmowej w tym "Kino Krzysztofa Kieślowskiego" pod red. Tadeusza Lubelskiego. W 2012 roku opublikował książkę o Zygmuncie Kałużyńskim "Pół życia w ciemności".

Moderator spotkań i prelekcji m.in. podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, festiwalu debiutów Młodzi i Film w Koszalinie, Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Przeglądu Filmowego „Alchemia Kina” w Zamościu.

MACIEJ ŻAK

Studiował na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie w 1987 r. ukończył kierunek - reżyseria telewizyjno-filmowa. Współpracował z Juliuszem Machulskim - był drugim reżyserem komedii "Pieniądze to nie wszystko". Wyreżyserował pierwszy odcinek drugiej części serialu "Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście". W pełnometrażowym filmie fabularnym zadebiutował w 2004 r. "Ławeczką", adaptacją sztuki teatralnej Aleksandra Gelmana.

FILMOGRAFIA
  • 2012 - SUPERMARKET
  • 2011 - REZYDENCJA
  • 2008 - ROZMOWY NOCĄ
  • 2004 - ŁAWECZKA
  • 2003-2005 - CZEGO SIĘ BOJĄ FACECI, CZYLI SEKS W MNIEJSZYM MIEŚCIE

BARTOSZ KONOPKA

Jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Studiował również podyplomowe dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 2003 wygrał konkurs organizowany przez telewizję Planete, na scenariusz filmu dokumentalnego. Za film "Ballada o kozie"(2004) otrzymał wiele wyróżnień w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma pięć nagród publiczności (DokumentART w Neubrandenburgu, MFFK Kraków, Era Nowe Horyzonty w Cieszynie, Prowincjonalia we Wrześni, TOFFI w Toruniu). Jego film był pokazywany w kilku telewizjach europejskich oraz kilkunastu oddziałach Planete na świecie

FILMOGRAFIA:
  • 2010 – Lęk wysokości
  • 2009 – Królik po berlińsku
  • 2006 – Trójka do wzięcia
  • 2003 – Ballada o kozie
  • 2003 – Niebo nad Europą
  • 2001 – Czubek

Źródło: www.filmweb.pl

Rafael Lewandowski

Pochodzi z polsko-francuskiej rodziny, syn artysty malarza i nauczycielki. Zdobył licencjat na wydziale studiów kinematograficznych na Sorbonie, a następnie dyplom na wydziale reżyserii francuskiej państwowej szkoły filmowej La Fémis. Nakręcił filmy dokumentalne: nagrodzoną na festiwalu Traces de Vie w Vic-Le-Comte we Francji Celę (1996), Cień na duszy (1998), Audiences (2000), W cieniu Don Giovanniego (2003). Kolejnymi filmami były Piosenka i życie (2006), Dzieci Solidarności (2006) oraz Sztuka milczenia (2008). W 2011 jego film Kret znalazł się w konkursie głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

FILMOGRAFIA:
  • 2011 - KRET
  • 2010 - BYE, BYE DUBLIN!- reżyseria, scenariusz, komentarz, zdjęcia, dźwięk
  • 2008 - SZTUKA MILCZENIA - reżyseria, scenariusz, zdjęcia
  • 2006 - PIOSENKA I ŻYCIE - reżyseria, scenariusz,
  • 2003 - W CIENIU DON GIOVANNIEGO - reżyseria, scenariusz, zdjęcia

www.wikipedia.pl, www.filmpolski.pl

Wojciech Smarzowski

Reżyser i scenarzysta teatralny, filmowy i telewizyjny. Autor teledysków i reklam telewizyjnych, laureat nagród filmowych i muzycznych. Twórca osławionego „Wesela”. Urodził się 18 stycznia 1963 roku w Korczynie koło Krosna, dzieciństwo spędził w nieodległym Jedliczu. Wśród głównych zainteresowań przyszłego filmowca była fotografia, toteż Smarzowski wybrał studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Studiował także filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadebiutował filmem„Małżowina” z udziałem Macieja Maleńczuka i Marcina Świetlickiego. Film zapewnił jego autorowi nagrodę specjalną Jury Młodych na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film w roku 1999. W tym samym roku Smarzowski został wyróżniony nagrodą przemysłu muzycznego – Fryderykiem za teledysk zespołu Myslovitz do piosenki „To nie był film”. Kolejne jego filmy: „Wesele”, „Dom zły” oraz „Róża” zdobyły wiele nagród na festiwalach w Polsce i za granicą.

FILMOGRAFIA:
  • 2012 - 7 DNI - reżyseria, Scenariusz,
  • 2011 - CHOMIK - opieka artystyczna,
  • 2011 – RÓŻA - reżyseria,
  • 2009 - DOM ZŁY - reżyseria, scenariusz,
  • 2009 - LONDYŃCZYCY 2 - reżyseria,
  • 2008-2009 – BRZYDULA - reżyseria,
  • 2004 - WESELE - reżyseria, Scenariusz,
  • 2003-2012 - NA WSPÓLNEJ - reżyseria,
  • 2000 - SEZON NA LESZCZA - scenariusz,
  • 1998 - MAŁŻOWINA - reżyseria, scenariusz,
  • 1991 - SKARGA - współpraca operatorska (PWSFTviT-Łódź),

Źródło: www.film.wp.pl, www.filmpolski.pl Foto: Artur Balana